foto
NATIONAL DUOLIAN
nr C3417
rok 1932
Wiekowy, rezofoniczny National* z rezonatorem typu Biscuit, zrekonstruowany i przywrócony do pełnej sprawności. Stalowy korpus, pierwotnie lakierowany, obecnie chemicznie podczerniony z ręcznie grawerowanym motywem „crossroads". Mahoniowy gryf o „wyszczuplonym” profilu, z odtworzoną główką, w całości olejowany. Palisandrowa podstrunnica z uzupełnionymi brakami, z wymienionymi progami i markerami. Komfort gry poprawia zmieniona geometria połączenia gryf-korpus, z kolei szereg otworów wykonanych we wsporniku rezonatora (Air Compensator) wzbogaca walory brzmieniowe instrumentu.
*National - amerykańska wytwórnia instrumentów rezofonicznych założona w roku 1926, jej współwłaścicielem, a także głównym pomysłodawcą i konstruktorem był John Dopyera, słowacki imigrant, który wraz z czterema braćmi przybył do USA w roku 1908, obecnie National Reso-Phonic Guitars prowadzona jest przez entuzjastów: Dona Younga i Erica Smitha, którzy z powodzeniem kontynuują produkcję; bracia Dopyera, w roku 1928 założyli drugą, bliźniaczą wytwórnię - Dobro, od 1993 roku własność korporacji Gibsona.
foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto foto